A túlírás az, amikor felesleges részletekkel mutatsz be valamit a történetedben (vagy akár szakmai szövegedben!), és ha a mondatokból szavakat törlünk ki, akkor éppenséggel jobb lesz. A túlírásról itt írtam korábban, és a múlt héten kifejezetten a testbeszéd magyarázásáról írtam egy külön cikket. Ezt itt találod!
Ebben feladtam tíz mondatot, hogy javítsd ki őket, ha van bennük túlírás. Nézzük meg ezeket közösen, mi is az ábra!
- Tanácstalanul vállat vontam. /// A vállvonogatás tipikusan azt jelenti, az illető tanácstalan. Tehát húzd ki! Vállat vontam.
- Virág zavartan toporgott az előszobában. /// A toporgás pedig a zavar, bizonytalanság jele. Ez is magyarázat tehát. Húzd ki! Virág az előszobában toporgott.
- Tüntetőleg megráztam a fejem. /// A fejrázás alapvetően egyet nem értést vagy elítélést jelent, ezen a mondaton én nem változtatnék.
- Tóni nagyot sóhajtott. /// Ez a mondat egyáltalán nem tartalmaz magyarázatot, a sóhajtás testbeszéd. Ezen a mondaton én nem változtatnék.
- Nagy, kerek szemekkel bámul az orvosra, iszonyatosan meg van döbbenve. /// Ez a testbeszéd a döbbenetet, meglepetést szokta jelenteni, így a magyarázat nem ad hozzá. Húzd ki! És ne feledd, különösen E/1-ben és/vagy jelen időben vagyunk hajlamosak a túlírásra! Nagy, kerek szemekkel bámul az orvosra.
- Barbra kihúzta magát, mert nagyon büszke volt a fiára. /// Ez egy érdekes példa, mert bár sokszor büszkeségből húzzuk ki magunkat, nem mindig. Ezen mondat kurtítása attól függ, mi szerepelt előtte. Ha nyilvánvaló, hogy mondjuk diplomaosztón vagyunk, akkor húzd ki a magyarázatot! Barbra kihúzta magát.
- Mérgemben összeszorult az öklöm. /// Ez a mondat valószínűleg egy olyan szövegben van, ahol látszik, hogy a szereplő mérges lehet, pl. valaki sértegeti. Ha ez egyértelmű, húzd ki! Összeszorult az öklöm. Ha pedig nem érthető a helyzet, mert mondjuk ez a jelenet első mondata, akkor inkább maradjon, hogy a méreg az oka, mert összeszorulhat az ember ökle pl. kétségbeesésében is.
- Cini mély levegővétellel nyugtatta magát. /// Mély levegőt sok minden miatt vehetünk, akár orvosi okból is, vagy hogy belekezdjünk egy hosszú magyarázatba, így ezt a mondatot nem kurtítanám. Ha azonban előtte az szerepel, hogy Cini ideges, akkor egyértelmű, hogy azért vesz mély levegőt, hogy megnyugodjon, tehát ez törlendő. Cini mély levegőt vett.
- – Tessék – mondta Will dühösen, köpve a szavakat. /// Ha valaki köpi a szavakat, teljesen egyértelmű, hogy dühös. Sőt, kifejezetten jót tesz a mondatnak, ha kihúzod, mert akkor még a lenézést is beleérti az olvasó. – Tessék – köpte Will a szavakat.
- Ekkora hazugság hallatán az egész testem megfeszült. /// Ha az olvasó a szereplővel együtt tudja, hogy hazugság hangzott el, akkor fontos a törlés. Az egész testem megfeszült. Ha viszont ez az információ az olvasónak új, a narrátor itt közli vele, hogy hazugság hangzott el, akkor maradjon.
A testbeszéd magyarázatának törlése általában jót tesz a szövegnek. Azt mérlegeld, ez az olvasó számára egyértelmű-e, a szövegből kiderül-e. Ha igen, töröld. Ha új információ, akkor pedig maradjon!
Jó szerkesztgetést kívánok a szövegedhez, ha kérdésed van, kommentben jöjjön!
Gyere regényíró tanfolyamra! Három nap alatt rengeteg írástechnikai és dramaturgiai ötletet, ihletet és motivációt kapsz, kattints ide!
Ha a kéziratodra szeretnél véleményt vagy szerkesztést kérni, ezen az oldalon találsz több infót.
Ha még nem iratkoztál fel a hírlevelemre, kattints ide, hogy megkaphasd a legfrissebb híreket, értesülj az új blogcikkekről!