A könyvkiadásról szóló cikksorozat elérkezett a kedvenc részemhez: mitől jó egy könyvborító? Ugyanis olvasni imádok, de a gyönyörű borítókért egyenesen rajongok. És azt szeretném, hogy a te borítódért is rajongjanak az olvasóid!
A borító akkor jó, ha azonnal utal a zsánerre, a várható hangulatra, jók a színei, a cím-tartalom-borítókép szentháromsága egyensúlyban van, és megfelelő a szövegek stílusa, elhelyezése is. Azonban ennél jóval többről van szó, amikor az ideális borítót keresed.
Ha éppen borítótervezés előtt állsz, vagy egyszerűen csak szereted a borítókat, válogass ebből a cikkgyűjteményből kedved szerint!
Az amerikai könyvborítódivat 2020-ban
Azért nézünk USA felé, ha könyvkiadásról van szó, mert ha tetszik, ha nem, onnan gyűrűznek be hozzánk a trendek. Van, ami bejön kis hazánkban – például a rajzosan illusztrált borítók és a kalligrafikus címek, más pedig nem – mint az arctalan alakok a könyvborítón, de a magyar kiadók akkor is kipróbálják ezeket a tippeket, hisz a nagy számok törvénye alapján Magyarországon is hatnak.
- Ebben a cikkben gyűjtöttem össze, mi most a trend Amerikában.
- Érdemes megvizsgálni zsánerre lebontva is, mi fogy most a legjobban. A romantikus, fantasy és sci-fi könyvek borítóit itt elemeztem.
- Teljesen más tészta a szakmai és üzleti könyv, ezek könyvborítóit itt elemeztem.
- Ha már Amerika, nézzük meg, itthon milyen borítóval futnak a külföldön sikeres könyvek! Kattints ide, ha érdekelnek a borítóvariációk.
Az ifjúsági és a fiatal felnőtteknek szóló könyvek borítóit külön vizsgáltam itthon és külföldön:
- 2018-ban ezek a könyvborítók diktálták a trendet az ifjúsági könyvek terén.
- A new adult könyvek borítóiról ez a cikk szól.
Tudj meg még többet a jó könyvborító ismérveiről!
- Ebben a cikkben Agatha Christie: Az órák című könyvének különböző borítóterveit veséztem ki.
- Megmutatom, milyen egy zseniális könyvborító! – 9 tipp, amiből érdemes tanulni!
- A színek üzenete is fontos. Erről itt olvashatsz.
A borítótervezésről
Ha magánkiadásban jelenik meg a könyved, te fogod intézni a könyvborító tervezését is. Ehhez jó lehet egy tervező a Fiverről. Ha ez szimpatikus megoldás, itt találsz hozzá tippeket!
A borító fontos eleme a kép és a szöveg. Írtam egy cikket a fotó kiválasztásáról, itt találod.
A szöveggel kapcsolatban olvasd el ezt a cikkemet a betűtípusokról:
A betűtípusok kombinálása is fontos egy borítón, ezzel kapcsolatban ezt a cikkemet ajánlom.
Ha hagyományos kiadónál jelenik meg a könyved, akkor is lesz, lehet beleszólásod a borító kinézetébe. Kérdezz rá, ismertesd az elképzeléseidet!
Az e havi házi feladat: nézd meg a toplistákat itthon és az Amazonon is a te műfajodban, és mentsd le a három leginkább tetsző borítót. Ezeket mutasd majd meg a kiadónak, illetve a borítóterveződnek, hogy ilyesmit képzelsz el a saját könyvedhez!
Neked van kedvenc borítód? Írd meg nekünk, hogy mi tetszik benne és linkeld be a moly.hu-s adatlapját, hogy együtt gyönyörködhessünk rajta.
Ha még nem iratkoztál fel a hírlevelemre, kattints ide, hogy megkaphasd a legfrissebb híreket, értesülj az új blogcikkekről! Ha tanfolyam érdekel, kattints ide, ha pedig a kéziratodra szeretnél véleményt vagy szerkesztést kérni, ezen az oldalon találsz több infót.
Az ‘Add ki a könyved 2022-ben a KNW blog segítségével!’ sorozat további részei:
1. rész: Tervezés – hogyan lesz a kéziratomból kiadott könyv?
2. rész: Kézirat szerkesztése, véleményezése
3. rész: A kézirat javítása
4. rész: Kiadókeresés
5. rész: A könyvcím és a szinopszis
6. rész: A kézirat formátuma és leadása
8. rész: A könyved legeleje és a legvége
9. rész: Kiadás előtt ellenőrizd
10. rész: 5 marketingtipp a könyved kiadása előtt
11. rész: Nyomdakeresés, könyvnyomtatás
12. rész: A könyv terjesztése