A blogon sokszor válaszolok olyan kérdésekre, melyeket gyakran feltesztek nekem. Ez a téma azonban nem ilyen: a vállalkozási formákról, könyvelésről, adózásról a szerkesztés vagy konzultáció során ritkán kérdeztek, de ha igen, általában már csak akkor, amikor küszöbön van a nyomtatott könyvek átadása a terjesztőnek.
Persze maga az írás és a szöveg igazán jóvá tétele fontos, meg a nyomdaválasztás is és még egy sor másik dolog. Azonban érdemes már akkor napirendre venni ezt az unalmas kérdést a vállalkozási formákról, amikor eldöntötted, hogy író leszel.
Nem csak magánkiadásban kérdés, hogyan fogsz adózni.
Milyen kép él benned, hogyan jutsz a jutalékodhoz hagyományos kiadónál megjelenő íróként? Csak úgy átutalják, mint a munkabért?
Nem.
Az írói jutalék nem munkabér, a vállalkozási formák egyikében tudod beszedni a bevételedet, írói jutalékodat a kiadótól is.
Ha írói ösztöndíjat nyersz, még akkor is kell valamilyen jogi személy, aki át tudja venni a pénzt!
Neked már van vállalkozásod vagy adószámod, ha nem is könyvírásra?
Az valószínűleg jó kiindulási pont, de érdemes mielőbb beszélni a könyvelőddel, egyrészt tájékoztatni róla, hogy könyvírással kapcsolatos bevétel várható és tegye meg, amit kell, hogy ezt fogadhasd (például jelentse be a vonatkozó tevékenységet). Másrészt beszéld meg vele a továbbiakat. Például kell számlát gyűjtened?
Nincsen se vállalkozásod, se adószámod?
Akkor valami fog kelleni. Érdemes mielőbb könyvelőt keresned és megbeszélned vele, milyen bevételekre számítasz (írói jutalék, írói ösztöndíj, eladásból származó bevételek), mennyi kiadásod lesz. Ő fog kérdezni egy csomó mindent, például hogy van-e bejelentett munkahelyed, aztán javasol majd a vállalkozási formák közül egyet.
Fontos, hogy hosszú távra gondolkodj, ne a leggyorsabb megoldást válaszd, vagy a legolcsóbbat, mert lehet, hogy érdemes a bonyolultabb procedúrát végigvinni. Hallgass a könyvelődre!
Mégis, mire számítsak, milyen vállalkozási formák jók egy írónak?
Az írással kapcsolatos bevételeket sokféleképpen fogadhatod. Lehet adószámod magánszemélyként, lehetsz egyéni vállalkozó vagy alapíthatsz céget, esetleg egyesületet, alapítványt. Mivel az adózási szabályok gyakorlatilag minden évben változnak, soha ne támaszkodj arra az információra, amit tavaly hallottál!
Azzal az információval is légy óvatos, amit a neten olvasol. Sok ügyvédbe vagy könyvelőbe belefutottam Facebookon, akik egymással ellentétes tanácsokat adnak és kardoskodnak az igazuk mellett. Ne hallgass egyikükre se. Bízz a saját könyvelődben – és nézz utána magad is, mert az sohasem árt. Ha találsz egy olyan rendeletet vagy adózási cikket, ami szerinted ellentétes azzal, amit a könyvelőd mond, ne a Facebookon kérj segítséget! A könyvelődet hívd fel, hogy is van ez!
Kell íróként adózni?
Kell bizony. Akár egy kiadótól kapod a pénzt, akár egy alapítványtól, akár a terjesztőtől, a vállalkozási forma szerint akár többféle adót is szükséges fizetned. Semmilyen cég nem tud neked úgy pénzt adni, hogy az nettó bevétel legyen (hacsak nem válsz náluk munkavállalóvá).
Hogy milyen adót fizetsz, mikor és mennyit, megint csak a könyvelőd mondja meg. Ha magánszemélyként van adószámod, akkor például személyi jövedelemadó mellett szociális hozzájárulást meg egyéb olyan adókat is kell fizetned, amit munkavállalóként is levonnának a béredből. Az egyéni vállalkozás jó azoknak, akiknek gyakorlatilag teljes idős munkájuk van. A céges formák akkor ideálisak, ha van már céged, és sok a költséged (nyomdaköltség, szerkesztés, borítótervezés…), mert ekkor a nyereségadó kevesebb, mintha nem lenne sok számlád. Rettentő bonyolult a helyzet.
Segítséget szeretnél, milyen vállalkozási formával indulj neki az írásnak és/vagy könyvkiadásnak?
Tanácsot szeretnél adózással kapcsolatban?
Akkor van egy jó hírem! Az egyik ügyfelem adózási és könyvelési tanácsadó, nem mellesleg rengeteg cikket írt már adózási és pénzügyi lapoknak rengeteg neked érdekes kérdésben – mint például az, hogy a Facebookon meghirdetett írói játékok esetében hogyan kell adózni.
Összedugtuk a fejünket és arra jutottunk, szervezünk egy olyan nyílt tréninget, amikor eljöhet hozzánk bárki.
Lesz egy előadás a fenti témákról egy olyan tanácsadóval, aki nemcsak az adózásban és könyvelésben profi, hanem maga is író, jelent meg könyve, ezáltal a saját bőrén is gyakorolja az írással kapcsolatos bevételek beszedését.
Az előadás után pedig ti jöttök: mindenki felteheti a saját egyéni helyzetére jellemző kérdéseket és így személyre szabott válaszokat kap! Ha a kiadással kapcsolatban merül fel kérdés, én is ott leszek, így ketten együtt biztosan el tudjuk oszlatni a kételyeidet!
Frissítés: A tréning épp nem aktuális, de ha kérdésed van, írj nekem nyugodtan és összekötlek az adószakértővel!
Hogy egy cikkemről se maradj le, iratkozz fel a hírlevelemre!
14 hozzászólás “Hogyan adózzak íróként? Milyen vállalkozási formák jók íróknak?”
Kedves Krisz, ismét nagyon hasznos cikket írtál. Hála érte. Nagyon megköszönném, ha még pár kérdésemre válaszolni tudnál. E könyv et írtam, a Publishdrive on terjeszteném, ill. egy értékesítési weboldalt is készítettem hozzá. Magánszemély vagyok, jelenleg segélyen, adószámom nincs. Hozzáértő könyvelőt sem találok. Tudnál pár infót ezzel kapcsolatban mondani. Köszönöm, szép napot
Kedves Melinda, mindenképp szükséged van adószámra, a lehető legegyszerűbbet kérd, amit lehet abban az országban, ahol élsz. Ha nem Magyarországon élsz, akkor ne a magyar jogrendszer szerint adózz, ha nem muszáj. Nálunk a legegyszerűbb az adószámos magánszemély, ha bemész a NAV-hoz, adnak róla felvilágosítást.
Üdvözletem!
Én azt szeretném megkérdezni, hogy önálló tevékenységet végző magánszemélyként értékesítettem e a legyártatott könyvemet saját webáruházon keresztül és alkalmanként személyesen amiről számlát is tudok adni. Az erre vonatkozó szakma kódok megvannak.
Az önkormányzatnál be is jelentettem ezt a tevékenységet de olyan választ kaptam ami azt sugallja hogy ezt a tevékenységet én nem végezhetem.
Úgy tudom nem engedélyköteles csak bejelentésköteles ez a kiskereskedelmi tevékenység.
A saját írásaimban tartalmazó könyveim szellemi termékek?
Előre köszönöm a számomra értékes válasz.
János
Kedves János! A saját könyvek értékesítése az Írói, költői tevékenység alá tartozik, nem összekeverendő a könyvek kiskereskedelmével, tehát amikor valaki boltot nyit és jutalékért árulja más írók könyveit. Mindenképpen könyvelővel, adószakértővel beszéld meg és jussatok közös nevezőre ez ügyben.
Kedves Krisz!
Nagyon sok hasznos információt szereztem már tőled eddig is, amit most ez úton szeretnék megköszönni. Most viszont egy olyan kérdésbe szaladtam bele, amire sehol sem találom a választ.
2021-ben magánkiadásban megjelent a Léleksuttogás című könyvem. Adószámos magánszemély vagyok és a Billingó nevű számlázóprogramot használom.
Tavaly szerződést kötöttem egy kiadóval és küldtem nekik 28db könyvet eladásra. Eddig három számlát állítottam ki nekik a fogyásjelentések alapján, de soha nem a számlán szereplő összeget fizették ki, azzal az indokkal, hogy „A levonások az adóelőleg nyilatkozat alapján történt. Minden jövedelem adóköteles (SZJA-t kell vonni belőle), mely az adószámos magánszemélyeket érinti. A levonásokat minden hónapban bevalljuk és utaljuk a NAV részére. Ebből a szempontból, mivel kifizetőhely vagyunk, hasonlóképp működik, mint egy munkahely. Az idei évben történő levonásokról jövő év elején küldeni fogunk egy igazolást (M30-as nyomtatvány), melyet szerepeltetnie kell majd az adóbevallásában.”
Talán még értem is… Talán…
A kérdésem az lenne, hogy nem lesz gond abból, hogy a Billingó számlán szereplő összeg több, mint a beérkezett? Leigazolhatom a számlát kifizetettnek a Billingón?
Úgy tudom, a terjesztő jól járt el, de nem vagyok adószakértő, sem könyvelő.
Kedves Krisz,
igazad van, a terjesztő helyesen járt el. Az adószámos magánszemély nem vállalkozó (vagy őstermelő), így a kifizető kötelezettsége — az adózás rendjéről szóló törvény írja elő—, hogy levonja az adóelőleget. Régóta ígérem, de már tényleg, de tényleg elkészül az írók adózásáról írt anyagom frissítése. Amint kész lesz, elküldöm neked, és átadhatod az érdeklődöknek!
Szép és kreatív napot kívánok!
Sinka Júlia
Köszönjük a választ!
(Sinka Júlia adószakértő tartotta a hivatkozott tréninget.)
Kedves Krisz!
Katás egyéni vállalkozóként, mint angol nyelvtanár dolgozom, és készítettem egy többszáz lapból álló nyelvtan tanuló kártya csomagot. A hozzá tartozó ISBN számmal rendelkezem, megtörtént a nyomtatása is, lényegében, már csak az értékesítés várat magára. Ebben szeretném kérni a segítségedet. Milyen teáor számra van szükségem, milyen adózás mellett és miként számlázhatok? Angol tanárként már számlázok magánszemélyeknek, lehetséges-e katásként a kiadványomat is értékesítenem.
Nagyon köszönöm előre is a tájékoztatást
Kedves Zoltán! Ezt adószakértőtől, de legalábbis könyvelőtől érdemes megkérdezni. Szerintem magánszemélyeknek számlázhatsz, de én nem értek ehhez 🙂
Kedves Krisz!
Nekem főállású munkahelyem van és lenne egy könyvem, amit magánkiadásban szeretnék kiadni. Találtam egy kiadót, akik intéznék a nyomdai dolgokat is és az eladást is, majd a jutalékot fogják utalni. Kérdésem, hogy mindezt adószámmal rendelkező magánszemélyként tehetem meg vagy vállalkozó legyek?
Köszönöm a válaszod!
Kedves Tímea, a kiadónak bizonyára van preferenciája, valamint a könyvelőd fogja mondani, mit javasol. Érdemes megvárni ezzel az egésszel az első jutalék kifizetését. És szívből remélem, olyan céget találtál, aki tényleg fizet, több manapság a csaló, mint az igazi kiadó.
Sajnos az én vállalkozásom nem kapcsolható össze az írással,ezért ebből a kupacból kiesek.A könyvelőm is utánanézett.A könyvkereskedők -is- csak akkor állnak velem szóba,ha számlaképes vagyok.Kiváncsi vagyok,nekem milyen szeper tanácsot tud adni,mert én megrekedtem.
Adószakértőt érdemes megkérdezni; amúgy nem hiszem, hogy van olyan vállalkozás, amelyiknek a tevékenységi körébe ne férne bele a könyvkiadás. Miért ne írhatna bárki könyvet arról, amihez ért, és adhatná ki?