Az e havi cikket akkor ajánlom, ha magánkiadásban jelenik meg a könyved (vagy kis kiadónál), és te magad állítod össze az első és hátsó oldalakat, vagy a véleményedet kéri a kiadód.
Nézzük meg, mi minden szerepel egy könyv első oldalain!
Az oldalszámozás sorrendjében mutatom.
- Szennycímlap. A könyved egy olyan lappal kezdődjön, ami üres. Lehet akár teljesen üres mind a két oldala, de a legelső oldalon szerepeljen inkább a neved és a könyved címe, viszonylag kicsi betűvel.
- A szennycímlap hátlapja. Teljesen üres oldal.
- Címlap. A neved van rajta, a könyved címe. Az oldal alján szerepelhet a kiadó neve, és akár a kiadási év.
- Impresszum. Erről külön cikket írtam, itt találod.
- Ezen az oldalon többféle szöveget helyezhetsz el.
- Ha a könyvet ajánlod valakinek, akkor ezt itt írd. Fontos, hogy ez csak egyetlen szó vagy egy sor legyen, minél rövidebb, annál jobb. Ha sok embernek ajánlod, pl. tíz barátodnak, akkor az már inkább köszönetnyilvánítás, menjen a könyv hátuljába.
- Idézet, mottó. Ha van ilyened az egész könyv elé, akkor ez jöjjön az 5. oldalra. Amúgy ha engem kérdezel, az olvasók nagy része nem szereti, a helyedben nem erőltetném.
- Tartalomjegyzék. Abban az esetben, ha szakkönyvet írsz, itt kezdd a tartalomjegyzéket.
- Első fejezet. Ha regényt írsz, akkor itt kezdődjön is el.
A hatodik oldalon vagy a tartalomjegyzéked folytatódik, vagy a regényed. Ha az ötödik oldalt felhasználtad ajánlásra, idézetre, akkor a hatodik oldalad lehet üres, és kezdheted a regényt a 7. oldalon.
Mi minden szerepeljen az utolsó oldalakon?
Ha regényt írtál, annak ne kerüljön tartalomjegyzéke a könyvbe. Ha mégis nagyon szeretnéd, csakis a hátuljába tedd. De a kutya sem fogja használni, fölöslegesen fizetsz a papírért.
Novellás- vagy verseskötet esetén javaslom a tartalomjegyzéket, és ide, hátulra tedd.
Hogy mi minden kerüljön még a legutolsó oldalakra? Erről külön cikket írtam, érdemes ugyanis a könyv utolsó oldalait marketingcéllal felhasználnod.
Mi legyen a könyv hátsó borítóján?
A könyved egyik legfontosabb marketingeszköze a jó fülszöveg, ami a könyv hátán található. Ez mondja el, miről szól a könyv, mit kap az olvasó. Ezt a cikkemet ajánlom a témában.
Ha a fülszövegedet szeretnéd velünk véleményeztetni, küldd el, és megszerkesztjük neked marketingszempontból. További infót erről a szolgáltatásról itt találsz!
A könyv hátuljára kerül az ISBN is. Hogy ez micsoda és miért kell, hogyan juthatsz hozzá, ebben a cikkben találod!
Kérdésed van?
Ha a cikk nem adott mindenre választ, kommentet is hagyhatsz itt, és persze konzultációra is bejelentkezhetsz, írj bátran! mailto:krisz@knw.hu
Ha még nem iratkoztál fel a hírlevelemre, kattints ide, hogy megkaphasd a legfrissebb híreket, értesülj az új blogcikkekről! Ha tanfolyam érdekel, kattints ide, ha pedig a kéziratodra szeretnél véleményt vagy szerkesztést kérni, ezen az oldalon találsz több infót.
Az ‘Add ki a könyved 2022-ben a KNW blog segítségével!’ sorozat további részei:
1. rész: Tervezés – hogyan lesz a kéziratomból kiadott könyv?
2. rész: Kézirat szerkesztése, véleményezése
3. rész: A kézirat javítása
4. rész: Kiadókeresés
5. rész: A könyvcím és a szinopszis
6. rész: A kézirat formátuma és leadása
7. rész: A jó borító
9. rész: Kiadás előtt ellenőrizd
10. rész: 5 marketingtipp a könyved kiadása előtt
11. rész: Nyomdakeresés, könyvnyomtatás
12. rész: A könyv terjesztése