Ha jelent már meg könyved, vagy mostanában aktuális az első könyved megjelenése, valószínűleg hallottál már róla, hogy a 2024. október 1-jén és utána megjelenő könyveket nem lehet majd 10%-nál nagyobb engedménnyel árulni.
Neked jelenik meg könyved október 1-jén vagy utána?
Ha igen, akkor segítek a rendelkezések értelmezésében, mert sok téves információ kering a neten. A szerzők és kiadók a kiskapukat keresik – de ilyen nincsen.
Megmutatom, milyen megoldási ötleteket hallottam, és miért nem működnek. De előtte nézzük a törvényt, miről is van szó!
A közművelődési törvény tartalma
A jogszabály, ami ezt az engedményes dolgot leírja, az 1997. évi CXL. törvény a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről. A 2024. október 1-től hatályos változatát itt találod.
Sok mindenről szól, ami nekünk most érdekes, az az árkötöttségről szóló bekezdések. Ugyanis így nevezik (árkötöttség), hogy amint a kiadásért felelős cég vagy személy kitalálja a könyv árát, abból a könyvárból utána 1 éven át max 10% kedvezményt lehet adni. Keresd a törvényben a VIII/A. fejezetet: „A könyvek árkötöttségére vonatkozó rendelkezések”.
Tényleg javaslom, hogy olvasd el magad is, ha érintett vagy!
Mostantól nem adhatsz az új könyvedre akkora kedvezményt, amekkorát csak akarsz. Nem adhatod ajándékba egy másik könyv vagy egy szolgáltatás mellé. Ha egy vevő több könyvet rendel, nem adhatsz neki extra kedvezményt.
Bosszús vagy, hogy korlátoznak?
Értem, de nézd a jó oldalát is: más sem árulhatja a könyvedet szemtelenül nagy árréssel. Nem lesz árverseny. Nálad meg lehet majd venni a könyvedet 10% kedvezménnyel, de máshol lényegében nem. A boltok ugyanis nem szoktak akciózni: a saját törzsvásárlóiknak adnak kedvezményt. A törvény épp téged véd az olyan viszonteladók ellen, akik a te könyvedet is pofátlanul olcsón árulják, elhappolva a közvetlen vevőidet.
Ha ez bővebben érdekel, erről a cikk végén írok hosszabban.
A lényeg tehát: mások nem akciózhatnak nálad erősebben. És ez azért jó dolog, ajánlom, hogy így fogd fel. A szabályzással nem értek egyet, de ezt kár ragozni, inkább segíteni szeretnék neked, hogyan élj vele, és milyen trükköket ne próbálj ki. Ugyanis a GVH (Gazdasági Versenyhivatal) már készül rá, hogy ellenőrizze a kiadókat, viszonteladókat, és repkedni fognak a százezres bírságok, ha valaki kiskapukat nyitogat.
Összességében azt ajánlom, tekints úgy a törvényre, hogy a GVH ennek alapján fogja eldönteni, betartottad-e. Hiába gondolod, hogy van egy jó érved, miért működik az a csoda, amit kitaláltál a könyved akciós értékesítésére. Ha jön az ellenőr, és azt mondja, tessék, itt van leírva, hogy ennek így kell lennie és magánál ez nem így van, akkor azzal nem tudsz vitatkozni.
Szóval nézzük a trükköket, és hogy miért nem felelnek meg a törvénynek.
Csomagnak nevezem a könyvrendelést!
Jó ötletnek tűnhet, hogy azt mondod, te tulajdonképpen nem is a könyvet árulod, hanem a könyvet plusz egy füzetet, tollat, könyvjelzőt, gyertyát stb. Az a terved, ezt úgy árazod be, hogy mondjuk a könyvre írt ár 5000 Ft, a mellé adott dolgok értéke 1000 Ft, és te ezt az egészet 4500 Ft-ért adod, azaz a könyvár 90%-áért, és így alatta maradsz.
De az árkötöttségi fejezet kimondja, hogy a könyv mellé adott ajándék értéke is számít. Tehát ha ellenőrzést kapsz, hivatalból megállapítják az ajándékaid értékét, és azt is beszámítják az összesen 10% kedvezménybe.
Kupont adok az árengedmény mellé!
Azt sem lehet. Mert ajándéknak számít. Ha az 5000 Ft-os könyv mellé 500 Ft-os kupont adsz, azzal máris kimerítetted az összkedvezmény max 10%-os keretét.
Tehát nem működik az, hogy az 5000 Ft-os könyvet 4500 Ft-ért adod, plusz még 500 Ft-os kupont is adsz, amit valami másra beválthat az olvasó. Ebből a kettőből vagy az egyiket csinálod, vagy a másikat.
De előrendelésben lehet adni olcsóbban a könyvet!
Nem, sajnos nem lehet. A jogszabály egyértelmű. Megmondja, mi számít kedvezménynek, és definiálja az árat. Ja, és az árat mindig rá kell írni a könyvre. (Eddig ez nem volt kötelező, csak a kereskedelmi forgalomba kerülő könyvekre kellett ráírni az árat.) Kimondja, hogy a megjelenés napjától 365 napig legfeljebb 10% kedvezménnyel árusíthatod. (Márpedig amíg nem jelent meg és nincs a kezedben, nem tudod teljesíteni a megrendelést. Hiába vette meg valaki előrendelési áron, amikor te odaadod-elküldöd, már „meg van jelenve” és így vonatkozik rá a max 10% engedmény.))
A Libri bolthálózat is küldött közleményt a vásárlóknak, hogy nem tudják, a gyakorlatban hogyan valósul meg majd a „bevezető ár”, amit ők alkalmaztak az elmúlt években a megjelenés előtt álló könyvek esetében. Ja, és töröltek minden előrendelést. (A Líra nem.) Október 1. után a Librinél és a Líránál is 10% kedvezménnyel lehet előrendelni a könyveket.
Ingyen szállítást adok az új könyvre!
Ha a webáruházadban a szállításnak van díja, és az új könyvek rendelésekor ezt engeded el, akkor az ellenőr ezt az összeget látja. Azaz ki tudja számolni, a könyvárhoz képest ez mekkora engedmény. Ha az 1000 Ft-os szállítási díjat engeded el az új, 5000 Ft-os könyvre, azzal 20% engedményt adtál, azaz törvényt sértesz.
Nem teszek rá ISBN-t!
Ha a könyved 50 vagy több példányban jelenik meg, kötelező leadnod belőle kötelespéldányt, és akkor máris a közművelődési törvény hatálya alá esik és kell rá ISBN. És nem, nem megoldás 49 darabonként nyomtatni, mert a példányszámot összesen nézik, azaz a második 49 darab megrendelésénél már 98 könyved jött ki a nyomdából, ez több, mint 50, és így kell rá ISBN.
E-könyvben adom ki!
Az árkötöttségi rendelkezés az e-könyvekre is vonatkozik. Sőt a hangoskönyvekre is. Ha már megjelent valamilyen árral, akkor abból legfeljebb 10% kedvezményt adhatsz 365 napig.
Na, várj, én nem is vagyok kiadó!
Hát… de. Ha magánszemélyként adod ki a könyvedet te magad, mint szerző, akkor te vagy a kiadásért felelős személy. Vonatkozik rád is a jogszabály.
Akkor mégis hogyan csábíthatom magamhoz a vevőket?
Néhány ötletem azért van, szerintem ezek nem sértik a törvényt, de te is ellenőrizd őket. (Ha mégis, szólj, és javítom!)
Az egyik, hogy ha van olyan régebben megjelent könyved, ami nemigen fogy, azt akciózhatod brutálisan alacsony áron, és mondhatod az új könyved megrendelőinek, hogy abból kérjenek az új könyv mellé.
A másik a szállítási díjaid csökkentése. Ha az egész webáruházban csökkented a kiszállítási díjat, minden könyvre, nemcsak az újakra, akkor az üzletpolitika, arra az árkötöttségi törvény nem terjed ki. Azt mindenképp ajánlom, hogy a könyvedet lehessen valamiképp ingyenesen átvenni valahol személyesen. Ha más nem, akkor a lakásod előtti parkban! Persze ennél elegánsabb, ha egy ismerősödet kéred meg, hogy az ő boltjából, irodájából hadd vigyék el a könyvet azok, akik előre kifizették.
Limitált kiadói példány. Ha kicsit más tartalommal nyomtatsz a könyvedből valamennyit, más borítóval és más ISBN-nel, na azt adhatod más áron. Akkor a kiadói példány lehet 4000 Ft (és még ebből is adhatsz kedvezményt, vagy adhatsz mellé ajándékot, kupont), a boltokba, viszonteladóknak adott példány viszont lehet például 6000 Ft.
Könyv helyett magazin. A törvény csak a könyvekre vonatkozik. De mi lenne, ha a regényedet magazinként adnád ki, folytatásokban, a LAPKER-rel leszerződve az Inmedio, Relay stb. boltokban való árusításra, és nem a könyvesboltokban jelenne meg? Akkor te a honlapodon akármekkora kedvezményt adhatsz. Ez esetben csak arra kell figyelni, hogy periodikának számítson.
Tarts könyvbemutatót, és ott minden belépőnek adj ajándékot, függetlenül attól, megveszi-e az új könyvet. Add nekik ajándékba egy régi könyvedet, egy 1000 Ft-os kupont, amit a nem új könyvekre vásárolhat le, vagy áruld ott pluszkedvezménnyel a korábbi könyvedet!
Miért van ez a törvény?
Az MKKE, a Magyar Könyvkiadók Egyesülete jó ideje kampányolt már az olyan viszonteladók ellen, akik a nagykereskedőktől megveszik a könyvet nagykereskedői áron – mondjuk 50%-os áron. Utána pedig továbbadják eszement kedvezménnyel. Ők alig keresnek rajta, de mivel a könyv náluk megrendelve a legolcsóbb, rengeteg vásárlójuk van. És ismered a mondást: sok kicsi sokra megy. A rengeteg pici haszonból összességében véve óriásit nyernek.
Persze mondhatja erre az ember, hogy piacgazdaság van, és ha ez a vállalkozás munkahelyeket teremt és mozgatja a gazdaságot, hát tessék. Ügyes ötlet, jó vállalkozó. Csakhogy a kiadók nagy része igazából a közvetlen vásárlókból él.
Miért?
Mert ha a kiadónál veszed meg a könyvet és ő mondjuk 30% kedvezményt ad neked, akkor ő még mindig iszonyú jól jár: megkapja a könyvár 70%-át. Viszont ha te a Libriből veszed meg az ő könyvét, akkor a Libri nagy sápot vesz le az árból, és a kiadó csupán a könyvár 40%-át kapja meg. Ez óriási különbség!
Ezért kampányolnak annyira a kiadók, hogy közvetlenül tőlük vásárolj.
És ezért volt a kiadóknak nagy érvágás, hogy ezek az online könyvkereskedők elszipkázták az ő közvetlen vevőiket, még a kiadói engedménynél is nagyobb árengedményt adva.
Az MKKE azt kérte, legyen szabályozva a viszonteladók, bizományosok árrése… erre az állam ezt a rendelkezést találta ki, ami a kiadók kedvezményét is befolyásolja. (Azt pedig ugye tudod, hogy az állam lett a többségi tulajdonos a Libriben, és kombinálsz, hogy ez mit is jelent.)
Olvasóként mit tegyél?
Vásárolj továbbra is könyvet közvetlenül a kiadótól vagy a szerzőtől! Ha a kiadó nem akciózhat, akkor valószínűleg kicsit csökkennek a könyvárak, és összességében jó áron vásárolhatsz. Az továbbra is fontos, hogy vásárolj új könyveket, és ne arra várj, hogy leteljen az egy év és akciózhassanak. A kiadónak ugyanis ez rengeteg raktárköltség, plusz még tervezni sem tudnak.
Ugyanis ha a kiadó kiad egy könyvet, és azt az olvasók nem veszik, akkor a kiadó azt gondolja, nem kelendő a könyv. És akkor nem fog hasonlót kiadni.
A kiadók ugyanis azzal terveznek, hogy ha egy könyv tetszik a közönségnek, akkor a következő évben kiadnak más hasonlót, vagy kiadnak ugyanattól a szerzőtől egy másikat, illetve kiadják a sorozat következő darabját.
De gondolj bele.
Ha te csak ülsz és várod, hogy leteljen a 365 nap, akkor a kiadó nem fogja tudni a következő könyvet egy év múlva kihozni, mert te nem mutattad, hogy igényed van rá. Ez ilyen egyszerű.
Szóval: ne búslakodj az új törvény miatt, mert sajnos az nem változtat semmin – és vásárolj új kiadású könyveket!
Gyere regényíró tanfolyamra! A KNW Novel Schoolon három nap alatt rengeteg írástechnikai és dramaturgiai ötletet, ihletet és motivációt kapsz, kattints ide!
Ha a kéziratodra szeretnél véleményt vagy szerkesztést kérni, ezen az oldalon találsz több infót.
Ha még nem iratkoztál fel a hírlevelemre, kattints ide, hogy megkaphasd a legfrissebb híreket, értesülj az új blogcikkekről!
—
Nádasi Krisz blogját olvasod az írás örömeiről és technikáiról. Krisz - és csapata - szerkesztőként pontosan olyan írókat támogat az álmuk megvalósításában, mint te.
4 hozzászólás “Mi van ebben az új könyvkiadásos törvényben? Nem adhatom olcsóbban a könyvem?”
A törvény szerint a megjelenés napjától él az árkötöttség, a megjelenés napjának pedig a nyomdai teljesítéstől számított 10.napot veszi. Én ezt úgy értelmeztem, hogy az előrendelésekre nem vonatkozik a szabály (az elfogadott szöveget olvastam)
Az a baj, hogy van egy ilyen is: ” előfizetési ár: olyan előzetesen rögzített ár, amelyen a fogyasztó kötelezettséget vállalt arra, hogy a meghatározott egyedi könyveket, vagy a könyvsorozat egyes köteteit rendszeresen ismétlődően megvásárolja a megjelenést követő, kijelölt időszakban”, és ezt a megfogalmazás alapján vonatkoztathatni lehet előrendelt könyvre is.
Azonkívül az előrendelést csak akkor tudod teljesíteni, amikor a könyv már megjelent, és amint megjelent, nem adhatod kevesebbért, mint a 90%-os ára.
Most vannak a Libri oldalán előrendelhető könyvek ún. bevezető árral, azt tanácsolom, várjuk meg az okt. 1-et, és ha a gyakorlatban az derül ki, hogy ez elfogadott, akkor tényleg lehet előrendelésben olcsóbban adni. (De amúgy az előrendeléssel az a baj, hogy amint egy kiadvány nagykerben elérhető, akkor a cikkben említett pár %-os ráhagyással áruló viszonteladók ugyanúgy helyzetbe kerülnek, így nem ér az egész semmit.) Ha meg a GVH az előrendelés miatt megbüntet kiadókat, az legyen valaki más.
A könyvárak csökkenésére várni ettől a törvénytől picit nevetséges. Hiszen a kisebb kiadóknak továbbra is 65% árrést kell adni a Librinek és 60%-ot a Lírának. Tehát nekik úgy kell árazni, hogy ezt a pofátlanul brutális sápot valahogy kiszenvedjék. A 90-es években 45-50%-ról indultunk, de a piaci koncentráció ezt hozta. Végül a sok „okos” kijárta, hogy még reménytelenebb helyzetbe kerüljenek a kisebb kiadók. Az egyetlen pozitív hatás maximum annyi lehet, hogy a kisebb független könyvesboltok jelenlegi forgalma nem csökken tovább. A nagy hálózatokat viszont ez nem fogja visszavetni.
Jópofa az, hogy vegyek ezentúl is könyveket, és ne várjak 1 évet. Pedig így nem fogok venni, csak ha lesz valami akció. És ezt sokan fogják követni, így ez egy óriási öngól mindenkinek.