Mindig azt mondom, hogy minden történet egyedi lesz, mert más stílusban, kicsit más karakterekkel írja meg az egyik író azt, amit a másik már megalkotott. Ezzel együtt vannak témák, melyek kifejezetten lerágott csontnak számítanak, és nem javaslom, hogy ezeket vedd alapul, ha regényt írsz.
Íme tehát kilenc klisé, amire ne építsd a történetedet!
- Fantasy regény két törzs/királyság harcáról szól.
- A könyv egy szende, mindennapos lányról szól, aki egyszer csak felfedezi, hogy szuperképessége van.
- A sztori lényege egy jóslat, ami beválik.
- A sztori lényege, hogy a hősöd szuperereje egy tárgyhoz vagy anyaghoz kötődik. (Lásd Megaagy c. animációs film: „A réz elveszi az erőmet!”)
- A sztori kulcsa maga a főszereplő, aki egy „kiválasztott”. (Ez a szó meg se jelenjen a könyvedben.)
- Egy romantikus történet, ami csak arról szól, fiú és lány hogy jön össze, de ezen nem mutat túl.
- Horrorsztori, amelynek helyszíne egy kísértetjárta ház, amit a főhős mégis megvesz és beköltözik.
- Történelmi regény, ahol a szereplők úgy viselkednek, mint a modern korban (pl. a lány házasság előtt összebújik a szerelmével, az inas tanácsot ad az urának).
- Bármilyen téma, ahol a főszereplő kizárólag azért megy bele a konfliktusba, hogy legyen sztori, de se valódi belső indíttatása, se kényszerítő külső körülmény nincsen.
Hozzátennél? Hozzászólásban tedd meg!
Ha még nem iratkoztál fel a hírlevelemre, kattints ide, hogy megkaphasd a legfrissebb híreket, értesülj az új blogcikkekről!
3 hozzászólás “Klisék háborúja – 9 téma, amire ne építsd a történetedet”
Egyetértek minddel! Eggyel egészíteném ki: a bosszúállós téma. Például a „megölted a szüleimet, ezért X év múlva bosszút állok valamilyen módon” történettel ki lehet kergetni a világból.
Ez is nagyon jó, köszi!
Szerintem fantasyt nehéz máshogy megírni. Tolkien elkezdte és R.R. Martint kivéve szinte senki nem tudott kilépni az árnyékából