Saját fantáziánk véges, amikor névadásról van szó. Általában a családból, ismerőseink köréből, kedvenc filmjeink és könyveink szereplői alapján keresünk nevet karaktereinknek is. Ez egy-két novelláig még rendben is van, de a harmadik írásunknál már biztos okoz némi nehézséget a főhős nevének kiválasztása.
Ebben a cikkben megmutatom neked, én milyen forrásokat használok a névkereséshez.
Magyar nevek
Angolszász nevek
Más nemzetiségű, illetve bibliai és mitológiai neveket is kereshetsz
ezen az oldalon. (Vigyázz, nem biztos, hogy a történelmi nevek hitelesek, mivel nem ad forrást. Ha hiteles névre van szükséged, névkutatók oldalán keresgélj,
például itt.)
Arab, ausztrál, angol, német és indiai keresztneveket
találsz itt.Fantasy nevek

Ha saját magad által kitalált világról írsz, akkor is találsz névinspirációt a neten.
Egyszerre több ötletet ad
ez a generátor, ahol megadhatod, hogy hosszú vagy rövid legyen a név, legyen-e benne kötőjel vagy aposztrof, választhatsz gúnynevet vagy nemzetiségi nevet.
Ha fantasyt írsz,
ezen a weboldalon igen sok időt eltölthetsz (nem árt hozzá némi angoltudás). Szerkesztője ugyanis nemcsak keresztnévgenerátort tett fel ide, hanem földrajzi neveket is tudsz itt alkotni, de kapsz rövid leírásokat is városokról, földrajzi pontokról. Van könyvcím-generátor is!
Különlegességek
A Behind the Name-nek van egy
különleges névadó programja is, ahol beállíthatsz nemzetiséget, történelmi kort, fantáziavilágot, vagy éppenséggel bibliai vagy rapper nevet is. Először állítsd be, hogy hány keresztnév legyen, majd add meg, hogy fiú, lány, kétnemű lényről van szó vagy mindegy a nem, majd írd be a vezetéknevet (vagy kérj véletlen nevet a „random” négyzet kipipálásával). A színes listából pedig válassz nemzetiséget vagy egyéb jellemzőt. (Ha több mindent kipipálsz, akkor is kapsz nevet, de nem lesz igazán találó.)
Ha középkori neveket keresel,
van egy weboldal, ahol tudósok válogattak össze névsorokat korabeli dokumentumok alapján, hitelesen.
Ha t
izenhatodik századi gall nevet keresnél,
ez a te oldalad. Az egyes kérdés alatt válaszd ki, hogy ír vagy skót név kell neked, majd hogy férfiről vagy nőről van szó, utána pedig kapsz egy listát, ahonnan először a keresztnevet, másodszor a vezetéknevet válaszd ki, és a program megfelelően ragozva mutatja meg neked a nevet.
Ha kommersz
amerikai neveket keresel, vagy éppen hogy különlegességre vágysz,
ezen az oldalon találsz nevet vámpírnak, kalózhajónak, macskalénynek, törpének, gonosz fának, varázspóninak, sőt, zenekarnak is! (Jobboldalt a „Generate more names!” feliratra kattintva tudsz több nevet kérni.)
Van
egy olyan honlap, ahol a
ciki neveket gyűjtötték össze. Ha tudsz egy kicsit angolul, érdemes ránézni. Az alkotó szerint például gáz, ha a névben van K vagy R betű, de a „th”-ra végződő nevek is kerülendőek. (Pl. Darth Vader a Star Warsból.)
És a végére tartogattam a mindent vivő névgenerátort.
Itt ugyanis tényleg minden van. Mit, kit akarsz elnevezni? Bolygót, gonosz szervezetet, divatmárkát, helikoptert, rúzsszínt, vagy birkózócselt?
Itt megtalálod! Ha cselekmény tekintetében szorulsz segítségre, egészen a lap alján találod a „Concept ideas (story)” linket. Ha pedig könyvcímhez keresel inspirációt,
azt is találsz. Ez az egész weboldal úgy működik, hogy létező (vagy népszerű, kitalált) neveket dolgoztak föl, és ezek kombinációjából kapod a találatokat. Rettentően inspiráló, érdemes játszani vele egy kicsit!
Ha bővítenéd a listát, kommentben írd meg a te kedvenc névlelőhelyedet!
Ha még nem iratkoztál fel a hírlevelemre, kattints ide, hogy megkaphasd a legfrissebb híreket, értesülj az új blogcikkekről!
2 hozzászólás “Hol keressek nevet a regényem szereplőinek?”
Nagyon köszönöm szépen! Ez a „rövid” cikk nagyon sokat segített a könyvemhez
If you want to find names for the characters in your novel. This article is very good for us. Thank you for this excellent information, This article is very excellent, I like it very much. It’s really helpful for me! go here an check all information.