Hogyan keresed meg a történeted szereplőit?
Amikor regényt írsz, valamennyire biztosan elképzeled, eltervezed a hőseidet. Ha már letöltötted innen a honlapról a jellemrajz-kérdőívet, akkor valószínűleg átfutottad és valamennyire ismered is. Nekem ez a kedvenc módszerem (ha még nem töltötted le, akkor mondom, hogy arról a kérdőívről beszélek, amit te is ingyen megkapsz, amint feliratkozol a levelezőlistámra).
Ez azonban nem azt jelenti, hogy nem létezik más módszer a szereplők megismerésére, hogy a jellemrajz az egyetlen üdvözítő út!
A másik módszer, amit kipróbálásra ajánlok, az az:
Interjú.
Az interjú során ugyanazokat a kérdéseket, amiket a jellemrajzban találsz, felteszed a hősödnek, és felírod a válaszait. Képzeld el, a hősöd mit felelne!
Mikor születtél?
Mi a teljes neved?
Hogyan nézel ki?
Szerinted mivel tűnsz ki a tömegben?
…és így tovább.
A hősöd nyilván vérmérséklete szerint fog válaszolni. És ennek a módszernek ez a nehézsége. Ugyanis egyrészt bele kell élned magad a karakterbe azelőtt, hogy választ adna – de író vagy, ezen túlteszed magad. A gond inkább az, ha az a bizonyos hős szűkszavú. Vagy szégyenlős. És olyan is van, képzeld, aki titkolózik, vagy netán egyenesen a szemedbe hazudik! Mert ezek a regényhősök bizony simán megteszik.
Ezért aztán ha az interjú módszerét választod, különösen körültekintőnek kell lenned.
A mellékszereplőket is ki kell kérdezned a főhősről, és a saját hősödet is keresztkérdéseknek kell alávetned.
Mert neked, az írónak muszáj tudnod, hogy a hősöd mit titkol, tisztában kell lenned a pontos igazságokkal.
Mindeközben a hősöd elfáradhat, megunhatja a kérdezősködést, vagy az is elképzelhető, hogy rendőrségi kihallgatásnak veszi az egészet és egyszer csak azt mondja, ő bizony csupán az ügyvédje jelenlétében hajlandó folytatni a macerát… Hát igen, a regényhősök néha ilyen hisztisek is tudnak lenni. Sőt. Összességében megállapíthatjuk, hogy minél furcsábban és élőbben viselkedik a szereplőd az interjú során, annál igazibb lesz az alakja a regényben is. Ennek a módszernek ez a szépsége.
Időigényes, de sokkal jobban megismered a karaktereidet, mint egy mezei jellemrajzkitöltéssel.
Neked melyik módszer szimpatikusabb? Kipróbálod az interjút?
Ha még nem iratkoztál fel a hírlevelemre, kattints ide, hogy megkaphasd a legfrissebb híreket, értesülj az új blogcikkekről!
2 hozzászólás “Ismerd meg a regényed szereplőit!”
Amit most írok, talán nevetségesen, idiótán, szánalmasan, „satöbbin” hangzik, de…
Nagyjából 3 éve írom az egyik könyvemet kisebb-nagyobb megszakításokkal, de egyre nagyobb gondot okoz, hogy az antihősöm (aki már eleve egy rendkívül befolyásos alak) bármit elér, miközben… mintha már engem is ő irányítana (íróként újra és újra kicsúszik a lábam alól a talaj). Olykor persze sikerül őt visszarántanom a szakadék széléről (sőt, elkapni a kezét, miközben már lefelé zuhan) – ezt természetesen engedi nekem -, ugyanakkor vigyáz az egójára, s csak kis módosításokkal hajlandó folytatni. Nem tudom, mihez kezdjek… Mások is átéltek már hasonlót, vagy csak én gondolom, hogy ezzel lassan terapeutához kellene fordulnom? 😀
Ne aggódj, ez mással is előfordul 😀