Krisz Nadasi writes – Az írás a szenvedélyem. És az, hogy Te is legyél író!

Szeretsz szerelmesnek lenni? – Sarkadi Kriszta könyvét szerkesztettem

„Mióta vagy egyedül?”

Sarkadi Kriszta 2017 márciusában keresett fel azzal a kéréssel, hogy segítsek a könyve kiadásában. Akkoriban szerveztem az első könyvkiadás-könyvmarketing workshopot, így Krisztának alapból ezt ajánlottam: hogy jöjjön el, mert a legtöbb kérdésére választ fog kapni, és eldöntheti, hogyan tovább.

Krisztának nagyon érdekes foglalkozása van: abban segít hölgyeket és urakat, hogy megszeressék magukat, és hogy elhiggyék, mások által is szerethetőek. Krisztához egyedülálló vagy problémás kapcsolatban élő emberek látogatnak el, és aki megfogadja a tanácsait, egy éven belül az igaz szerelem is megtalálja. Ez a könyv is pontosan ezzel a céllal íródott: ha mindennap elolvasol belőle egy oldalt, végiggondolod és beépíted az életedbe, boldogabb leszel.

Hiheted azt, hogy ez humbug. De nem az. Kriszta könyvéből látom, hogy az ő alapfelfogása a kulcs, ami tényleg nem varázslat és nem ezotéria és nem pszichológia: mindössze elfogadtatja veled, hogy értékes ember vagy és alapvető jogod, hogy szeress és viszontszeressenek.

A Szerelmeskönyv lépésről lépésre felkészít a szerelmes életre. Elegendő naponta egy oldalt elolvasnod belőle ahhoz, hogy gyökeresen átalakuljon az, ahogyan önmagadra, az emberekre, a szerelemre és a párkapcsolatra tekintesz. Ez egy igazi gyakorlati útmutató, amelynek hatására ragyogó, energikus, jókedvű emberré válsz, aki ellenállhatatlan vonzerőt gyakorol a környezetére.

Felkeltettem az érdeklődésedet? Klikkelj át Kriszta oldalára, ott még többet megtudhatsz a könyvről!

A szerkesztésről

Kriszta könyve tehát készen volt, amikor felkeresett, és amikor beleolvastam, azt láttam, hogy szépen fogalmaz és nemigen vét helyesírási hibát. Azt javasoltam tehát, hogy egyből elkezdem szerkeszteni, de ahol logikai ugrást vagy bakit látok, oda megjegyzést írok. (Ez azért különleges, mert általában először egyben elolvasom a teljes könyvet, amit kapok, külön dokumentumban írok róla véleményt, és csak utána nyúlok hozzá a szöveghez.) Kriszta elfogadta a javaslatot, így a nyár folyamán kialakítottuk a végleges szöveget. A könyv 365 anekdotából (vagy tanácsból, fohászból) áll. Volt olyan téma, ami nagyon hasonló módon ki lett dolgozva többször is, ezeket kihúztuk. Volt olyan útravaló, ami két témát is érintett – ezekből két szöveg készült. Változtattunk a sorrenden is, mert bizonyos témák jobban érthetőek voltak, ha közelebb kerültek egymáshoz. Azt is javasoltam Krisztának, hogy keressen illusztrátort, mert képekkel még szebb lenne a kiadvány. A könyvet végül Vonnák Fanni illusztrálta (lásd a képeket lejjebb), a borítót pedig Orosz Adél tervezte.

A kézirat korrektúrázását és tördelését is én intéztem, segítettem Krisztának nyomdát keresni (azaz több ajánlatot is bekértem és ő döntötte el, kivel szeretne dolgozni), és könyvterjesztőhöz is beajánlottam a kiadványt. A könyvben a Libri, Líra is akkora fantáziát látott, hogy az általam gondozott könyvekhez képest majdnem háromszoros mennyiséget kértek be.

Kriszta ezt írta nekem a közös munkáról:

Egy furcsa paradoxonra figyeltem fel az életemben: imádok új dolgokat tanulni, és utálok kezdő lenni. Ez a kettősség sokszor egy helyben toporgáshoz vezet, mert hiába van ott előttem az új lehetőség, nem indulok el, mert akkor meg újra kezdőnek kell lennem. Ez a helyzet állt elő akkor is, amikor eldöntöttem, én fogom kiadni a könyvemet, hiszen ezzel még egy új mesterséget (az íráson kívül a könyvkiadást) is el kellett sajátítanom, így duplán lettem kezdő. Az írással már 2016 októberében kész voltam, és egészen addig nem történt semmi, amíg 2017 tavaszán Kriszt meg nem ismertem. Onnantól végre mozgásba lendültek a dolgok, mert Krisz kedves, támogató energiájában nyugodtan lehettem kezdő. Minden kérdésemre türelmesen válaszolt és számtalan jó tanáccsal látott el – nem csak a szövegre, hanem a kiadás mikéntjére, sőt a marketingre vonatkozóan is. Nem csak a Szerelmeskönyv szerkesztője és lektora volt, hanem az én mentorom is. Nélküle nem lett volna bátorságom kiadni a Szerelmeskönyvet – az ő szakértelme és tapasztalata volt az, amire támaszkodhattam, valahányszor elbizonytalanodtam. Krisz nekem olyan, mint egy bába, aki könyvek és írók születését kíséri szeretettel, odafigyeléssel, nyugodt hozzáértéssel. Mélységesen hálás vagyok, hogy rátaláltam.

Ha te is szeretnéd, hogy véleményt mondjak a kéziratodról, szerkesszem, segítsek benne, hogy könyvvé váljon és a boltok polcaira jusson, keress bátran! A szerkesztésről itt olvashatsz, írni pedig ezen a címen tudsz nekem!

És felkeltettem az érdeklődéset a könyv iránt? Remélem! Ha kíváncsi vagy rá, milyen egy-egy ilyen útravaló, mutatok néhányat!


Egyetlenegy tanács

copyright Vonnák Fanni

Ha csak egyetlenegy javaslatot adhatnál nekem arra, Kriszta, hogy jóra forduljon a sorsom, és rám találjon a szerelem, mi lenne az? kérdezte tőlem egy társaságban a vacsoraasztal túloldalán ülő, hitetlenségét nem is palástoló férfi. De gyakorlati tanács legyen ám! Semmiféle ezoterikus maszlagot nem fogadok el! folytatta, de azért itt már mosoly bujkált a szemében.

Persze, egyetlenegy dolog nem jutott eszembe, csak száztizenegy, mégis választanom kellett, és amellett döntöttem, ami elsőnek ugrott be, és ami egyébként is egy népszerű, gyakran szóba kerülő téma.

Jó. Akkor azt mondom, mostantól fordítsd a figyelmedet arra, ami szép és jó és örömteli volt a kapcsolataidban, és érezz egyre több hálát ezért. A többit pedig felejtsd el!

Felejtsem el?! De hát ha nem figyelek ezek elkerülésére, akkor újra meg fog történni velem minden szörnyűség! hördült fel beszélgetőpartnerem, és már nem volt sem cinikus, sem hitetlen, inkább valódi rémületet fedeztem fel a tekintetében.

Ez tévedés. Épp fordítva van. Amire a figyelmedet fordítod, abból lesz mindig, egyre több. Akkor is, ha azért figyelsz rá, hogy elkerüld. Az pedig, hogy mire figyelsz, mindig egy döntés. Tégy egy kísérletet: bármennyire is keményen próbálkozol, nem fogsz tudni egyszerre hálát érezni mindazért, amit eddigi szerelmeidtől kaptál és keseregni azon, mennyire szomorú a sorsod. Választanod kell a kettő között. És amelyiket választod, az kap egyre nagyobb teret az életedben. Nos, melyik legyen? A hála vagy a kesergés?

Aha. Szóval azért vagyok egyre fásultabb, mert folyton csak azon szomorkodom, milyen szörnyen bántak velem eddig a nők?

Úgy van.

És ha ezentúl a hálára összpontosítok, egy csapásra minden jobb lesz?

Ha nem is egy csapásra, de néhány héten belül mindenképpen.

Rendben. Megegyeztünk mondta nevetve, és az asztal fölött a kezét nyújtotta, mintha egy üzleti tárgyaláson lennénk.

Próbáld ki te is, és derítsd ki, igazam van-e!

Gyógyító kérdésed mára: Mi mindent köszönhetek eddigi szerelmeimnek?

Mai szerelemteremtő mantrád: Minden egyes napon számtalan dolog történik velem, amiért hálát adhatok.

Kislány a tükörben

copyright Vonnák Fanni

A kétéves-forma kislány egy ideig távolról nézegette magát az áruház hatalmas tükrében. Mindenfélét kipróbált. Először azt nézte, mi történik, ha ide-oda járkál: elment a tükör végéig, és izgatottan figyelte, amint az utolsó haja szála is eltűnik belőle. Aztán visszaszaladt középre, és lassan kisétált a túloldalon. Majd elrohant a tükör előtt, és azon igyekezett, hogy közben még lássa is magát. Miután ebbe belefáradt, lassan odasétált a tükörhöz, és megérintette. Rácsodálkozott a kezére, a mozdulataira. Aztán egyszer csak adott egy nagy puszit magának a tükörben. Felkacagott, és elkezdte össze-vissza csókolni a tükörben lévő, egyre hangosabban nevető mását.

Teljesen belefeledkeztem a látványba, és már nem emlékeztem rá, hogy csak pár percet akartam itt tölteni, amíg beszerzem azt az egy dolgot, amire éppen szükségem volt. Most nem akartam hosszan körbesétálni, és begyűjteni mindent a listámról, csak egy gyors beköszönést terveztem. Ám az önmagát ennyire szerető kislány öröme magával ragadott, és teljesen leálltam: a hatékony intézkedés terve szertefoszlott.

A kislány egyáltalán nem törődött a környezetével. Nem érdekelte, ki az, aki nézi, és ki az, aki nem, és azzal sem foglalkozott, ki mit gondol róla. Eszébe sem jutott, hogy lenne bármi szégyellnivaló abban, amit tesz.

Akkor arra gondoltam, én is szeretnék ide visszatérni. Visszatérni oda, ahol az önmagam iránt érzett szeretet feltétlen. Tudatosítani akarom újra, hogy a fizikai szinten a saját testem a hozzám legközelebb álló barátom. Hirtelen elöntött a hála, és elkezdtem megköszönni a testemnek mindazt, amit eddig értem tett: hogy elhozott az életemben idáig, ahol most tartok, hogy annyi örömet élhettem át általa, hogy annyi mindent alkothattam rajta keresztül.

Szóval, ha egyszer azt látod, hogy egy nagyáruházban a tükröt csókolgatom, tudd: nincs baj. Visszatértem.

Gyógyító kérdésed mára: Mit tehetnék ma, aminek a testem kifejezetten örülne?

Mai szerelemteremtő mantrád: Hálával és szeretettel gondoskodom a testem jóllétéről.

Ébresztés

copyright Vonnák Fanni

Amikor az ébresztőórám megszólalt, megnyomtam a tízperces szundi gombot, és aludtam tovább. Amikor másodszor is megszólalt, ismét megnyomtam, és továbbra sem nyitottam ki a szemem. Ám ekkor már nem volt menekvés: éreztem, hogy az erős férfikarok lassan alám csúsznak, felemelnek, és máris a kedvesemre hengeredve találtam magam. Miközben ott feküdtem a hasán, ő csókokkal halmozott el, végigsimított rajtam, majd az ágy túloldalán finoman leengedett a puha szőnyegre. Ekkor már nyitva volt a szemem, és hangosan nevettem: ezt a reggeli játékot nem tudtam megunni.

Akkor találtuk ki, amikor felfedeztük, mennyire különböznek az ébredéshez kapcsolódó szokásaink. Én akár egy órát is képes vagyok heverészni (de fél órát mindenképpen), miközben tízpercenként szól az ébresztő. Ő viszont abban a pillanatban kipattan az ágyból, ahogy megszólal a saját órája, hiszen elérkezett a felkelés ideje. Így rettenetesen zavarta őt, hogy egy órán keresztül hallgatnia kell a vekkeremet, amikor még aludhatna.

Az én problémám viszont az volt, hogy bármennyire próbáltam, nem tudtam más módon életet lehelni magamba akkoriban. Mivel egy hálószobában, és egy ágyban aludtunk, olyan megoldást kellett találnunk, ami mindkettőnknek jó, így született meg az ölelgetős-ágyból-kihengerítős ötlet. Igen, jól gondolod, időnként más irányt vettek a mozdulataink, és csak jóval később kerültünk ki az ágyból, mint terveztük, ám a célját mindig elérte: bosszúság és neheztelés helyett öröm és nevetés hatotta át a reggeleinket. Ez volt az egyik első olyan mozzanat, ahol megtanultam: mindig, minden helyzetnek van megoldása, csak rá kell szánni az időt, hogy kreativitásunkat latba vetve megtaláljuk, ami mindkettőnknek megfelel.

Gyógyító kérdésed mára: Milyen helyzetben lenne most szükségem egy kreatív beszélgetésre? Mit szeretnék én? Mit szeretne ő?

Mai szerelemteremtő mantrád: Nyitott vagyok az új, különleges, kreatív megoldásokra.

A régi kapcsolatok elengedése

copyright Vonnák Fanni

Becsuktam a szemem, és elképzeltem, hogy találkozom az ex-kedvesemmel meg az új barátnőjével. Mondjuk úgy, hogy egyszer csak szembejönnek az utcán. Miközben ezt a belső képet nézegettem, arra figyeltem, mit érzek. Nos… semmi jót. A gyomrom összeszorult, a mellkasomba hideg kúszott, a szememben pedig megjelentek a könnyek. Hát jó – gondoltam –, akkor ezzel még nem vagyok kész.

Ezt a történetet szoktam elmesélni azoknak, akik türelmetlenül kérdezik tőlem, mikor lesznek már túl lezárult kapcsolatukon, mikor lesz már teljes az elengedés. Nekem ez a gyakorlat segített. Akkor engedtem el ténylegesen azt, akit korábban a páromnak tudtam, amikor már semmi fájdalmat nem okozott az a gondolat, hogy ő valaki mással van. De ez csak az első lépés.  A második az, amikor már örülni is tudok ennek, és tiszta szívemből azt kívánom, legyenek boldogok egymással.

Ezért amikor elengedésben vagyok, időnként ránézek erre magamban. Valahányszor eszembe jut az ex-kedves, ezeket mondom el neki gondolatban: Szeretlek és elfogadlak olyannak, amilyen vagy. Megbocsátok neked, és megbocsátok magamnak. Elengedlek. Már nem vagyunk egy pár.  Szabad vagy, és szabad vagyok én is. Élj a lehető legnagyobb boldogságban, és kísérje áldás minden léptedet. Amikor ezeket a szavakat úgy tudod kimondani, hogy közben szeretetet, békét, és örömöt érzel, akkor tudhatod, hogy valóban elengedted őt, és készen állsz egy új kapcsolatra.

Most tehetsz ezzel egy kísérletet akár úgy is, hogy minden eddigi kedveseddel összekapcsolódsz lélekben, és elmondod neki ezeket a szavakat. Abból, amit érzel közben, tudni fogod, hányadán állsz. Ha van közöttük akár csak egy is, akivel kapcsolatban a béke, a szeretet és az öröm helyett nyugtalanságot kezdesz el érezni, akkor a vele kapcsolatos emlékeidet még nem tisztítottad meg teljesen. Ami fontos, mert ez talán visszatarthat egy új, harmonikus kapcsolat létrejöttétől.

Gyógyító kérdésed mára: Ki az, akit talán még nem engedtem el teljesen?

Mai szerelemteremtő mantrád: Észreveszem és elengedem a szerelemre és a párkapcsolatra vonatkozó, felzaklató gondolataimat és érzéseimet.


Ha szükséged van plusz szeretetre az életedben, a könyvet itt tudod megrendelni!

Ha egy barátodnak kívánsz szerelmesebb életet, lepd meg őt karácsonyra!

Ha még nem iratkoztál fel a hírlevelemre, kattints ide, hogy megkaphasd a legfrissebb híreket, értesülj az új blogcikkekről!

Megjegyzés hozzáfűzése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Egy kis gondolat “Szeretsz szerelmesnek lenni? – Sarkadi Kriszta könyvét szerkesztettem”