Elolvastam (illetve hangoskönyvben hallgattam meg, de az ugyanaz) Stephen Kingtől az „On Writing”-et, és gondoltam, a jegyzeteimből készítek neked is egy összefoglalót.
Stephen King könyve egyrészt írói útjáról, másrészt a hitvallásáról szól. A könyv első részét kifejezetten a rajongóinak ajánlom, a második fele viszont mindenkinek hasznos olvasmány. Íme az ebből általam kiemelt tanácsok!
- Kár egy írót kérdezgetni arról, honnan jönnek az ötletei. Senki nem tudja megmondani.
- A szerkesztőnek mindig igaza van. Az írás ugyanis emberi teljesítmény, a szerkesztés pedig emberfeletti.
- Kötelező olvasmány a „The Elements of Style”. (Amazonon 60 centért megveheted.)
- Amikor írsz, te magad vagy a történet. Amikor újraírsz, kiveszel mindent, ami nem te vagy, ami nem sztori.
- Írni csukott ajtó mögött kell, újraírni nyitott ajtónál.
- Ha egy ötletet nehéz megírni, ne add fel. Az írás nem könnyű munka.
- Mondhatok én bármit, például azt, hogy: vörös terítőn fehér nyúl, hátán egy kék nyolcas – nagyjából mindnyájan ugyanarra fogunk gondolni, de mégsem. Mindig különbözőképpen képzeljük el azokat a dolgokat, amelyeket leírva látunk. De ez nem baj, elvégre nem használati útmutatót írunk.
- Legyen eszköztárad, olyan 4-5 szintes. Az alap a nyelvtan és a szókincs: nem kell ritka és különleges szavakat használnod, általában az a legjobb, ami először eszedbe jut. A nyelvtant pedig muszáj ismerned, ha író vagy. (King üzleti angolt tanított az írás mellett, ez volt a foglalkozása, amíg nem lett teljes idejében író.) A második szint a struktúra: a bekezdések és mondatok.
- Rossz íróból King szerint sosem lesz jó író, de jó íróból lehet szuper.
- King évente 70-80 könyvet olvas. Tévét egyáltalán nem néz, mert az íráskészséget egyáltalán nem fejleszti, viszont a kreativitást kifejezetten gátolja.
- Mindennap ír, a célja 2000 szó. Reggel ezzel kezdi a napot, bekapcsolja a zenét és ír. Ha nem tenné, kiesne a világából, a hősei csak karakterek lennének. Kezdőknek azt ajánlja, napi 1000 szavas céllal induljanak neki, és 6 napot írjanak egy héten. Ha nem jön a múzsa, ne várj rá. Ülj le és írj. Mindegy, hogy mit!
- Külön helye van az írásra, otthon, egy olyan helyiség, ahol magára tudja zárni az ajtót, be tudja húzni a függönyt.
- Nem ért egyet az „írj, amit ismersz” tanáccsal. Szerinte el kell képzelni a dolgokat: ha nem öltél még embert, inkább csak képzeld el. Grisham sem dolgozott soha a maffiának, mégis megírta A céget.
- Ne írj pénzért: írj az élvezetért, hogy jól érezd magad!
- A történet magát írja: az írónak annyi a dolga, hogy hagyja, teret ad neki. Ne foglalkozz a narrációval, leírással, párbeszéddel, témával – csak írj és kész.
- King nem a cselekmény vázlatolását ajánlja, nem a téma a lényeg, hanem azt javasolja, gondolkodj „mi lenne, ha” szituációkban. Fogj egy akármilyen hétköznapi helyzetet és fordítsd meg: mi lenne, ha? Így született a Carrie is: ha a tinilányban, amikor az osztálytársai beszólnak neki, kontrollálatlan harag ébred, ami kitör belőle, mi lesz?
- Ha az olvasó unatkozik, túl sok a leírás.
- Nem kell leírni a főszereplő kinézetét. Csak fogódzót adj. A párbeszéd mutassa meg, ki milyen, például hogy őszinte vagy okos.
- A bevált szófordulatokat, klisés megfogalmazásokat felejtsd el, különösen a hasonlatokat. Találd ki a sajátjaidat!
- Dolgozz keményen és élvezd!
- Ha jól kitalálod a karaktert, életre kel.
- Ha van egy jó ötleted, próbáld ki, meglátod, működik-e. Ez igaz akkor is, ha stílust szeretnél kipróbálni, akkor is, ha egy érdekes helyzet jutott eszedbe.
- Hemingway mondta és igaza van: a történetben nyírd ki azokat, akiket szeretsz!
- Nem tudsz mindenkinek megfelelni, legyen inkább az a célod, hogy az olvasóid egy részét néha elégedetté tedd.
- Ne félj a szimbolizmustól: ha észreveszed, hogy a sztorid véletlenül valamilyen lett, erősíts rá! King például észrevette, hogy a Carrie konfliktusaiban megjelent a vér: tehát a későbbiekben a további konfliktusokba is beletette ezt.
- Az unalom jó eszköz a kreativitás megteremtésére: ha unatkozol, írj!
- King az első kéziratot hónapokra elrakja, 3-7 hónapra. Az első szerkesztés során kb. ¾ részére sűríti a szöveget. A sűrítés, törlés minden szöveget jobbá tesz!
Számodra melyik volt a leghasznosabb tanács?
Ha még nem iratkoztál fel a hírlevelemre, kattints ide, hogy megkaphasd a legfrissebb híreket, értesülj az új blogcikkekről!
Egy kis gondolat “27 tanács Stephen Kingtől”
Szia!
Szinte mindegyik tetszett, de ha egyet ki kell emelnem, akkor az ez: Ha az olvasó unatkozik, túl sok a leírás.
Tipikus hibám volt egy időben, de idővel kezdtem rájönni, hogy sok dolgot felesleges beleírni, ha nem tesz hozzá a történethez sokat, vagy semmit, csak úgy van.