Az Íróakadémia szervezésében, egy előadás keretében Orbán János Dénes foglalta össze, mi kell egy sikeres könyvbemutatóhoz. Olvassátok figyelemmel, OJD-nek óriási tapasztalata van az ilyesmivel, tekintve, hogy Kolozsváron övé volt a Bulgakov irodalmi kávéház.
Mikor legyen a bemutató vagy felolvasás?
Mindig fizetésnap környékére szervezd az eseményt, 10-ére vagy ezután pár nappal. Ha ugyanis szeretnéd, hogy vegyenek kötetet, fontos, hogy a közönség eddigre még nem költse el a fizetését.
A kinézett dátumot ellenőrizd. Meg kell nézni a település honlapján, hogy aznap van-e valami más rendezvény, ami elvonhatja az emberek figyelmét, és ha igen, akkor válassz másik dátumot.
Hol legyen a rendezvény?
Érdemes olyan helyre menni, ahol ritkábban van felolvasás, ahol egy író-olvasó találkozó szinte ünnep. Ha mindenképpen Budapesten tartod, fontos, hogy aznap ne legyen más hasonló rendezvény.
Egyetemi városba ne menjünk oktatási szünetben: húsvétkor, karácsony után olyan településekre látogassunk, ahová hazamennek a diákok kocsmázni egyet. Tanidőben viszont hétköznap, munkanap szervezzük a rendezvényeket. Este 18-19 órakor ideális kezdeni, mert sokan dolgoznak 5-ig. Kocsmában lehet hirdetni este 8-ra és elkezdeni 9-kor, ha kifejezetten szeretnénk, hogy spiccesek legyenek a résztvevők. Minden helyszínen kérdezd meg, mi a bejáratott időpont és konkrét helyszín (pl. adott városban melyik kávézóba járnak sokan).
Hogyan szervezd meg?
Mindig legyen gazdája a rendezvénynek a fogadó oldaláról is. Ne mondjuk egy tanári közösség közös e-mailcímére írj, hanem nyomozd ki, ki az illetékes.
Érdeklődj minél hamarabb! Könyvtárakban, művelődési házakban előző naptári hónapban kell kérni az időpontot, ideálisan 2 hónappal előre. Iskolákba, kávézókba egy hónappal előre is elég egyeztetni.
Ha több író megy egy rendezvényre, mindenkinek legyen szerepe, ne az legyen, hogy van egy fő szervező, majd ő mindent elintéz – főleg, ha ez a szervező valaki más. Könnyen járhatsz úgy, hogy azt hiszed, minden rendben van, közben pedig nem történik semmi.
A fogadó oldalon is kérdezd meg, hogy a helyszín milyen népszerűsítést végez. Ideális, ha beteszik a te estedet a helyi lapba a többi programjukkal együtt, felteszik a honlapra, nyomtatnak előre havi programot és ezen te is szerepelsz stb.
Készíts plakátot a rendezvényhez. Már ez is legyen figyelemfelkeltő, mind a képi világot, mind a szöveget tekintve. Legyen vicces és meglepő, valami olyan, amiből egy sort elolvas a nézelődő, és akkor már a többi szöveget is megnézi és el is jön. Jó, ha szerepel rajta a művedből egy idézet!
Mikor hirdesd meg?
A szombati bemutató plakátját előző vasárnap kell kitenni a városban, hogy az emberek arra emlékezzenek: jövő szombaton lesz. A fiataloknak legfeljebb 10 nappal az esemény előtt tegyük az orra alá pl. Facebookon a hirdetményt, mert az ő lelkesedésük arra elég, hogy egy három nap múlva tervezett eseményre elmenjenek.
Hívd meg a helyi barátaidat, ismerőseidet telefonon, Facebookon, igenis tartoznak neked annyival, hogy eljönnek!
Mi legyen maga a program?
A közönség szereti a meglepő felolvasásokat, a pajzán verseket, novellákat, illetve ha show-t kerítünk az egészből. Gondold át, hogyan lehet az élményt a négyzetre emelni, akár kosztümmel, akár különleges programmal. Ne egy egyszerű kérdezz-felelek-felolvasok sémára gondolj, illetve minden kérdés, válasz, felolvasott mű legyen érdekes, izgalmas, ha lehet, vicces.
A legjobb írói estek azok voltak, ahol a kérdező ismerte nemcsak a történetet, hanem a hátteret is, és kifejezetten érdekes, sőt, humoros pontokra kérdezett rá. Az is nagyon jó bemutató volt, amikor páran eljátszottak a műből egy jelenetet.
Jó ötlet a zenei aláfestés, akár úgy is, hogy a bemutató több programpontból áll, mint például a kőszegi Rejtelmes karácsonyok bemutatón, ahol koncerttel kezdtünk, kérdés-felelek-felolvasással folytattuk, és borkóstolóval zártunk, közben pedig végig volt kézműves foglalkozás a gyerekeknek, a könyv vásárlói pedig tombolán vettek részt.
Ha neked is van tipped, oszd meg velünk!
Sikeres könyvbemutatót kívánok!
A képek a Rejtelmes karácsonyok kőszegi bemutatóján készültek (2016.)
Ha még nem iratkoztál fel a hírlevelemre, kattints ide, hogy megkaphasd a legfrissebb híreket, értesülj az új blogcikkekről!
Egy kis gondolat “Hogyan szervezzünk könyvbemutatót?”
Könyvbemutatóm Tarjánban ilyen volt, – ösztönösen csináltam.
Csipp-csepp Mók(sh)ás mesék
Írta: Prech Katalin és a négy unokája
Interaktív:
Kérdések a közönséghez: Miért különleges, rendhagyó ez a könyv?
– tarjáni a szerző, – matematika tanár írta a mesekönyvet, – négy unokájával együtt íródott, – az illusztrációkat tarjáni diák készítette hozzá, – van benne kisebbeknek, nagyobbaknak, sőt felnőtteknek szóló mese is, – érdekes tapasztalatok szerepelnek benne a Moksa Cseppről, mese formában elmondva, – rejtvények, fejtörők teszik mindenki számára izgalmassá, …
Aki legalább hármat fölsorol az előbbiekből, már ajándékot kap.
Pár perces videóbejátszás a Moksa Cseppről, ahol az unokák kérdezik a nagyit.
A könyv keletkezéséről mesél a szerző.
Bemutatkoznak a „szerzőtársak”, az unokák is, elmondják, melyik az ő meséjük, és röviden miről szól?
Az író egy rövid, izgalmas részt fölolvas az egyik meséből.
A közönség kérdéseire válaszok.
Végül tombolasorsolás.
Vásárlási, dedikálási lehetőség.
Elköszönés.