
Amikor velem ez történik, az alábbi megoldások valamelyike szokott segíteni.
Gyere, kapcsoljunk egyesbe!
1) Jellemábrázolás

Az általam használt jellemrajz sablonját megkapod, amikor feliratkozol a weboldalra, de benne van az Írói jegyzetekben is!
2) A konfliktus hiánya

3) Unalmas a történet

– Végiggondolom, mit csinál most a főszereplőm, a fontosabb mellékszereplők. Munkába indulnak, nyaralnak, iskolában ülnek? Ha ez megvan, azt képzelem el, milyen kisebb-nagyobb katasztrófa üthet ki? Vihar, buszkarambol, rablás? Mi az, amire maga a szereplő, akiről írok, semmiképpen nem számít?
– Új helyszínt hozok be. Milyen esemény, milyen körülmények kellenek ahhoz, hogy a szereplőim (egy része) a francia Riviérára kerüljön? Vagy New Yorkba, vagy a sivatagba, vagy a faluszéli kocsmába? Választok egy eszement, de nem elképzelhetetlen helyszínt, és eljuttatom oda az embereimet. (Ja és persze nem nyaralni fognak, az túl egyszerű megoldás!)
– Új szereplőt hozok be. Végiggondolom, hogy a meglévő mellékszereplők közül ki az, aki egy ideje nem szerepelt a könyvben? Miért? Őt például behozhatom, és megmagyarázhatom, miért volt eddig távol. Behozhatok egy teljesen új karaktert is, aki váratlanul (de nem véletlenül) bukkan fel: lehetőleg egy régi ismerős vagy egy csinos ismeretlen. Dönthetek úgy, hogy látványosan kivonok egy szereplőt: például a hős összeveszik a legjobb barátjával, meghal a gyerekkori dajkája és így tovább.

– Pihenek: és hagyom, hogy az agyam dolgozzon helyettem. Bármi kellemes fizikai időtöltés kikapcsolja a racionális bal agyféltekémet és a jobb, kreatív agyam felszabadultan hozza az új ötleteket. Biciklizés, sportolás, kirándulás, egy finom fürdő vagy zuhanyzás, egy séta az esőben, egy jó koncert, beszélgetés egy rég nem látott baráttal. Az agyam elalvás előtt és ébredés után közvetlenül általában arra a sztorira áll rá, amit éppen írok – azért, mert eleinte kényszerítettem magam, hogy az adott történetről gondolkodjam, de ez mára beidegződött. Amint leülök a számítógép elé, kész ötleteket kell csak megírnom.
– Plot generátort használok. Sokaktól hallom, hogy nincs értelme az internetes cselekménybonyolító ötleteknek, de az a gyanúm, hogy ezek az írók nem tudják kreatívan használni ezeket az eszközöket. A plot generátor ugyanis azt csinálja, hogy ad egy ötletet: valaki rálő a főszereplőre, belép a konyhába egy szörny, meghal a lovász és hasonlók. Ha mérgesen legyintesz, hogy márpedig az én történetemben nincs lövöldözés, szörny és lovász, majd elkönyveled az egészet egy haszontalan számítógépes alkalmazásnak, tévedsz. Az ötleteket használd kreatívan! Például értelmezzük szabadon a „rálő” ötletet, és gondolkozzunk azon, mi küldené padlóra a főszereplődet? Mondjuk ha kiderülne, hogy örökbefogadott gyerek? Vagy milyen szörnyeteg léphet be a konyhába? Talán a húsz éve nem látott házsártos nagynéni látogatja meg a családot? Vagy a lovászos példán elgondolkodva kilyukadhatunk oda, hogy megmagyarázhatatlan módon eltűnik a szomszéd néni, aki mindig támogatta a családot azzal, hogy az ovis kis Rékát ott lehetett nála hagyni, amíg a szülők a bevásárlást intézték.
Tehát légy kreatív a plot generátorok alkalmazásában, átsegítenek az írói válságon! Én rendre több ötletet is kérek, aztán mégiscsak a legelsőt csűröm-csavarom addig, amíg ez nem lesz a következő cselekmény alapja. A kedvenc ötletgenerátoromat itt találod (angolul van, de barátunk a Google translate, ami lefordítja, nem igaz?).
4) Az író magánéleti problémái vagy írással kapcsolatos félelmei

Ha rendre az jut eszedbe írás közben, mi lesz, ha nem találsz a könyvednek kiadót, mi lesz, ha a kiadó visszautasítja, mi lesz, ha az olvasóknak nem tetszik – azt javaslom, vidd végig ezeket a gondolatokat ahelyett, hogy rettegnél tőlük. Például döntsd el, hogy ha nem találsz egy éven belül kiadót, keresel egy profi szerkesztőt, és anyagi körülményeidtől függően megkéred őt az első néhány fejezet megszerkesztésére, utána javítod a kéziratot, és újra próbálkozol. Vagy kiadod te magad, e-könyvként vagy nyomtatott könyvként. Vagy dönthetsz úgy, hogy ha senkinek nem kellett, akkor ez a könyv valószínűleg nem elég jó, marad a fiókban, a magad örömére készült és inkább írsz egy újat, majd az jobb lesz. A lényeg, hogy ne engedd a félelmeidet szürke felhőként ráborulni az írás szeretetére!
Ha neked is van ötleted, tapasztalatod az írói leblokkolással, írói válsággal kapcsolatban, oszd meg velünk!
Ha még nem iratkoztál fel a hírlevelemre, kattints ide, hogy megkaphasd a legfrissebb híreket, értesülj az új blogcikkekről!