Te is nyilvántartod az olvasásaidat a Molyon, esetleg a Goodreadsen?
És szereted a grafikonokat meg a statisztikákat, mit is olvastál pontosan?
Akkor neked való a STORYGRAPH!
Mi is az a Storygraph?
Egy könyvértékelő, és az olvasásaidat nyilvántartó oldal.
Sok erénye van, ami sem a Moly, sem a Goodreads oldalán nem találsz meg:
1.Belépéskor kitöltesz egy kérdőívet az olvasási szokásaidról, hogy mit szeretsz és mit nem.
Ezt minden vérbeli könyvmoly imádja, te is szeretni fogod.
2.A Storygraph a válaszokat arra használja, hogy azonnal olvasási listát ajánljon.
Nekem olyan jó könyveket ajánlott, tényleg feltettem őket a várólistámra, sosem hallottam róluk, mégis azonnal érdekeltek. Amikor pedig megnéztem a hosszabb ajánlólistát, még jobban elámultam. Ugyanis a kedvenc könyveimből is szerepelt rajta jó néhány. (A Storygraph ezen a ponton nem tudta még, hogy olvastam őket, mert nem vittem be egy olvasást sem a rendszerbe.)
3.A Storygraph importálja az adataidat.
Ha az olvasásaid megvannak egy táblázatban, ezt importálni tudod a Storygraphba. Ideális a csv fájl, de az xls-t is tudja kezelni. Én a Goodreads adataimat exportáltam, és ezt az exportot töltöttembe a Storygraphba.
Bonyolultan hangzik?
Három kattintás volt.
4.A Storygraph érdekessége a “buddy read” funkció – azaz együtt olvasás!
Ez arról szól, hogy ha egy könyvet szeretnél nemcsak elolvasni, hanem megbeszélni is másokkal, akkor a könyv adatlapján megnyomhatod a “buddy read” gombot. Akkor a rendszer mutat neked olyan felhasználókat, akik szintén olvassák éppen, kívánságlistára tették a könyvet, vagy egyszerűen a Storygraph szerint érdekelné őket. Közülük négyet hívhatsz meg, hogy együtt olvassátok el a könyvet. Lényegében egy olyan kihívás ez, ami egy könyvre szól, egy kicsi csoportnak, és konkrét lehetőséget ad rá, hogy egy adott fórumon beszéljetek is a folyamatról meg a könyvről!
5.A Storygraph színes statisztikákat ad!
Te is szereted böngészni az olvasásaid adatait? No, a Storygraph pontosan erre nagyon jó még (a zseniális ajánlórendszere mellett). Mutatok néhány grafikont, amit készített az általam olvasott könyvekből:
A könyveket a Storygraph maga rendezi be a kategóriákba, a hangulatot és a zsánert (azaz műfajt) illetően is. Ez a lista tehát tőled független lesz.
Látsz majd grafikonokat az alábbiakra:
- milyen az olvasott könyvek tempója (gyors, lassú, közepes)
- az oldalszáma,
- történeteket (fiction) vagy szakkönyveket (non-fiction) olvasol,
- mely íróktól olvastál egynél több könyvet stb.
A Storygraph is készít grafikus összefoglalót az évedről, mint a Goodreads, de ez jobb. Szerepel rajta:
- melyik volt a legnépszerűbb könyv azok közül, amit olvastál,
- melyik tetszett neked a legjobban,
- melyik volt a legrövidebb és leghosszabb,
- hány könyv volt volt újraolvasás,
- hány könyv tartozik sorozatba stb.
A Storygraph hátránya, hogy nincsenek még benne az adatbázisában a könyvek – a Moly és a Goodreads is úgy épül, hogy a felhasználók regisztrálják a könyveket. Mivel a Storygraph még új, kevesebben használják, kevesebben építik az adatbázist. Ezért aztán az olvasás importja után sok könyvhöz nem lesz borítókép, azok nem jönnek át a rendszerbe. Mindezzel együtt van már az adatbázisban sok magyar könyv, adatokkal és borítóképpel!
Hogy néz ki a Storygraph?
Ha már kitöltötted a kérdőívet és vittél fel adatokat, ilyesmit látsz majd:
A “Home” menüben a saját könyveidet látod, a tetején az ajánlásokkal. A “Stats” menüben van a sok színes ábra és grafikon. A “Reading challenges” oldalon be tudod állítani, hány könyvet vagy oldalt szeretnél olvasni, a “Community” oldal pedig a fal, ahol a többi felhasználó tevékenységét követheted, bejelölheted őket, hogy mutassa, mit olvasnak.
Ha csatlakozol a Storygraphhoz, keress meg és jelölj be, visszajelöllek. A felhasználónevem Krisz.
Jó szórakozást a grafikonokhoz és az olvasáshoz!
Ha még nem iratkoztál fel a hírlevelemre, kattints ide, hogy megkaphasd a legfrissebb híreket, értesülj az új blogcikkekről! Ha tanfolyam érdekel, kattints ide, ha pedig a kéziratodra szeretnél véleményt vagy szerkesztést kérni, ezen az oldalon találsz több infót.